Strona główna | Kontakt | Mapa strony The Cranberry Marketing Committee USA


Proantocyjanidy zawarte w żurawinach amerykańskich pomagają zapobiegać osadzaniu się bakterii nie tylko w drogach moczowych, ale także w jamie ustnej.


1998: Substancje zawarte w żurawinach zapobiegają osadzaniu się kolejnych warstw niektórych szczepów bakterii, które przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej – tak wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie w Tel-Awiwie. Płytka nazębna jest główną przyczyną paradontozy.
E. I. Weiss, R. Lev-Dor, Y. Kashamn, J. Goldhar, N. Sharon, I. Ofek: Inhibiting interspecies coaggregation of plaque bacteria with a cranberry juice constituent. Journal of the American Dental Association 129 (1998), strony: 1719-1723


2004: Naukowcy izraelscy badali działanie płynu do płukania ust, który zawierał wyciąg z żurawin amerykańskich. Podczas badań klinicznych stwierdzili, że po sześciu tygodniach stosowania płynu znacznie zmniejszyła się liczba niektórych czynników chorobotwórczych (Streptococcus mutans) i liczba bakterii obecnych w jamie ustnej.
D. Steinberg, M. Feldman, I. Ofek, E. I. Weiss: Effect of high-molecular-weigt component of cranberry on constituents of dental biofilm. Journal of Antimicrobial Chemotherapy (2004), strony: 1093-1096||

Informacje o produktach
W USA dostępne są różne produkty do pielęgnacji jamy ustnej na bazie wyciągu z żurawin amerykańskich. Są to: pasta do zębów, proszek do zębów, guma do żucia, nitki dentystyczne i płyny do płukania ust.